Artykuł
Książeczka Zdrowia

Ciemiączko powie o chorobie

Czyli dlaczego warto je obserwować

Ciemiączko jest miejscem na ciele dziecka, które wymaga dodatkowej uwagi. Nie wszyscy wiedzą, że jest bardzo czułym wskaźnikiem chorobowym – wiele dolegliwości może prowadzić do nieprawidłowości jego wyglądu.

Oto co powinno zaniepokoić rodziców:

Mocno uwypuklone i pulsujące ciemiączko – może świadczyć o infekcji. Ale uwaga – podobne objawy mogą pojawiać się wskutek intensywnego płaczu malucha. Dlatego badaj ciemiączko, kiedy dziecko jest spokojne. Jeśli tętnienie i wybrzuszenie nadal są obecne, powinnaś niezwłocznie zwrócić się do lekarza.

Zapadanie się ciemiączka – skóra je pokrywająca znajduje się wtedy poniżej poziomu otaczających kości. Świadczy to o odwodnieniu dziecka. Jeśli dodatkowo maluch jest ospały, ma biegunkę lub wymioty i nie chce pić – zgłoś się do lekarza. Konieczne może okazać się podawanie płynów przez wenflon.

Zbyt wolne zarastanie - może być sygnałem krzywicy lub niedoczynności tarczycy. Jeśli z kolei dzieje się to zbyt szybko, wówczas zrośnięte kości czaszki uniemożliwią optymalny rozwój mózgu. Prawidłowo ciemiączka zarastają: tylne do 4. miesiąca, a przednie do 18. miesiąca życia dziecka. Pamiętaj jednak, że odmienne od „książkowego” tempo wcale nie musi oznaczać nieprawidłowości. Być może taka jest „uroda” twojego maluszka.