Artykuł
Bezpieczeństwo

Tablet w rękach niemowlaka

Kiedy technologia szkodzi dziecku?

To jest pewne, tablet i komórka nie powinny w ogóle trafiać w ręce dziecka poniżej 2. roku życia. Korzystanie z tych urządzeń hamuje rozwój malucha, szkodzi komunikacji z rodzicami i zabiera czas przeznaczony na wspólną naukę i zabawę – ostrzegają specjaliści. Ale czy faktycznie reguła ta dotyczy wszystkich dzieci?

Na rynku jest mnóstwo aplikacji przeznaczonych dla dzieci już od pierwszych dni życia. Wielu rodziców pozwalających korzystać z urządzeń mobilnych swoim pociechom usprawiedliwia się tym, że niektóre programy mają walor edukacyjny i pozytywnie wpływają na rozwój. Jednak eksperci z American Academy of Pediatrics (AAP) zalecają, aby całkowicie wyeliminować korzystanie z tego typu urządzeń przez dzieci poniżej 2 lat. „Gra w układanie klocków na tablecie nie ma nic wspólnego z tą samą grą w realnym świecie. Dziecko powinno poznawać świat rzeczywisty, tylko to pozwala mu zdobywać umiejętności potrzebne do życia” – argumentuje AAP.

Ale… w przypadku starszych dzieci aplikacje edukacyjne na tablety i komórki mogą faktycznie wspomagać rozwój. Amerykańskie ministerstwo edukacji zleciło przeprowadzenie badania, w którym dowiedziono, że dzięki mobilnym multimediom dzieci w wieku 3-7 lat  wzbogaciły swój zasób słów o ponad 30 proc. w ciągu dwóch tygodni